Nauka języka w rok - czy takie postanowienie ma jakikolwiek sens?

21.07.2024

Zastanawiasz się, w jakim stopniu możesz nauczyć się języka w rok i czy takie postanowienia noworoczne mają jakikolwiek sens? Oczywiście wszystko zależy od Ciebie - od Twojej motywacji, od strategii działania i od tego, w jaki sposób zabierzesz się za realizację tego planu. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci to ułatwić.

Nowy rok to czas nowych postanowień. Wiele osób, jako główny cel na kolejnych 12 miesięcy zaplanowało naukę języka obcego. Zastanówmy się, czy ten cel jest realny. Czy można nauczyć się języka obcego w tak krótkim czasie? Ile potrzebujesz lekcji, aby poznać podstawy języka angielskiego, niemieckiego lub norweskiego? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, dla osób, które postanowiły, że 2022 rok poświęcają na poszerzenie umiejętności językowych. Bardzo pochwalamy takie cele. Musimy jednak Cię uprzedzić, że czeka na Ciebie kilka wyzwań, o których warto pamiętać już na starcie.

Czy można nauczyć się języka obcego w rok?

Oczywiście, że tak, jednak to pytanie jest dość ogólne. Przede wszystkim dużo zależy od tego, na jakim poziomie języka obecnie jesteś i jaki chcesz osiągnąć. Druga kwestia to Twoje naturalne predyspozycje językowe oraz najważniejsze - Twoje podejście do nauki.

Jeśli chcesz nauczyć się języka w rok, ale nie masz za bardzo na to czasu, planujesz poświęcić na naukę 2-3 h w miesiącu - to niestety trudno tu mówić o niezwykłych efektach. Możliwe, że nauczysz się kilkudziesięciu słówek i poznasz najważniejsze konstrukcje, co pozwoli Ci na podstawową komunikację za granicą. Jednak jeśli chcesz nauczyć się języka obcego w rok na wyższym poziomie, przede wszystkim potrzebujesz:

czasu,

dobrego planu, który uwzględni metodologię, częstotliwość nauki i Twoje cele,

motywacji do działania,

odpowiednich narzędzi (np. lekcji z lektorem, kursów online, kursów stacjonarnych, materiałów dydaktycznych).

wyrobienia w sobie nawyku nauki języka , z którego będziesz czerpać radość.

Od czego zacząć naukę języka obcego?

Od czego zacząć naukę języka obcego? Przede wszystkim zacznij od skonstruowania dobrej strategii nauki. Zaplanuj kiedy i gdzie będziesz się uczyć języka. Zastanów się, jakich narzędzi użyjesz - czy będą to książki, lekcje w szkole językowej, lekcje z lektorem online lub stacjonarny kurs językowy. Odpowiedz sobie też na pytanie, po co to robisz. DLACZEGO chcesz nauczyć się języka? Swój powód dobrze zapisać i wracać do niego w chwilach zwątpienia (bo takich po drodze może pojawić się sporo).

Dodatkowo zacznij otaczać się językiem. Naukę możesz uzupełniać serialami, podcastami, muzyką i filmami na YouTube. Warto też zmienić język w telefonie oraz w laptopie - tak aby codziennie mieć z nim kontakt. Właściwie im więcej w Twoim życiu będzie języka, którego chcesz się nauczyć, tym masz większe szanse na zrealizowanie swojego postanowienia.

Najszybszą metodą nauki języka obcego są lekcje z lektorem - takie, z których możesz korzystać w naszej szkole CleverCat. Dlaczego uważamy, że to najlepsza metoda? Przede wszystkim dzięki lekcjom jednocześnie uczysz się słówek, popularnych wyrażeń, konstrukcji gramatycznych i mowy. Już na starcie używasz języka w naturalny sposób.

W międzyczasie warto też poszukać w swoim otoczeniu osób znających język, którego się uczysz. Możesz trenować z nimi konwersację lub dzielić się z nimi swoimi postępami w nauce - to zawsze jest mobilizujące.

Zastanów się, jak sprawdzisz swoją wiedzę

Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego w rok - zastanów się, jak rozliczysz się ze swojego postanowienia. Konkretny, osiągalny i mierzalny cel będzie pobudzał Twoje zaangażowanie.

Co może być Twoim celem w nauce języka? Poniżej kilka przykładów:

1

oficjalny, certyfikowany egzamin

2

rozmowa z native speakerem

3

wyjazd za granicę

4

nawiązanie znajomości z osobą z zagranicy

5

wygłoszenie referatu w obcym języku

6

przeprowadzenie z kimś wywiadu

7

nagranie własnego filmu na yt lub podcastu w obcym języku

Na koniec pamiętaj, że nauka języka obcego to nie jest bieg krótkodystansowy. To maraton, który możesz kontynuować latami. Owszem, przez rok możesz nauczyć się języka obcego do pewnego poziomu. Możesz osiągnąć cel, który sobie wyznaczysz, np. przygotować się do egzaminu językowego. Jednak samo zdobycie certyfikatu to nie jest koniec biegu. Zresztą, gdy zaprzyjaźnisz się już z wybranym językiem, prawdopodobnie wcale nie będziesz myśleć o końcu nauki.

Krótki dystans jest dobry, aby zmotywować się na początku. Aby zobaczyć, czy to coś dla Ciebie, np. jeśli chcesz nauczyć się języka norweskiego, lub jeśli chcesz przygotować się do konkretnej sytuacji np. wyjazdu za granicę.

Nauka języka obcego trwa całe życie. Czy w takim razie warto w ogóle się w to pakować? Oczywiście, że tak! A jeśli interesują Cię korzyści z nauki języka obcego oraz szukasz stałej dawki motywacji - regularnie zaglądaj na nasz blog. Takich tematów będzie tutaj więcej.

Paulina Karbownik

Cześć! Nazywam się Paulina Karbownik. Postanowiłam stworzyć szkołę językową, aby „wiecznie początkujący uczniowie”, którzy mimo lat nauki nie czują się pewnie, w końcu mogli pokonać 💪 swoje blokady.

Zobacz inne wpisy

Jak szybko można nauczyć się języka obcego?

Ile potrzeba czasu, aby nauczyć się języka obcego?

02.09.2024

Blokada mówienia w obcym języku — jak ją złamać?

02.09.2024

Nauka języka po 40stce - czy to ma sens?

01.08.2024

4 książki po hiszpańsku dla osób, które uczą się języka

21.07.2024
Hi!
hop in
Poznaj
najszybszą metodę
nauki języka

Ucz się języków gdzie chcesz i kiedy chcesz

Poczuj się
pewnie i gadaj
bez oporów.
Zacznij terazZapisz się na zajęcia

Do zobaczenia na pierwszej lekcji!