Jak regularnie uczyć się języka obcego? Oczywiście możesz skorzystać z lekcji z lektorem, ale to nie o tym będzie dzisiejszy tekst. Tym razem podpowiemy Ci, jak samodzielnie uczyć się języka – dłużej niż tydzień lub miesiąc. Zobacz, co zrobić, aby motywacja cały czas była na wysokim poziomie, a nauka stała się Twoim nawykiem.
O sile dobrych nawyków napisano dziesiątki książek. Każdy, kto interesuje się rozwojem osobistym, wie, jak ważne są regularnie powtarzane czynności, które przybliżają nas do określonych celów. Teoria oczywiście teorią, ale jak to przełożyć na językową rzeczywistość? Przygotowaliśmy krótki wpis ze wskazówkami, które pomogą wyrobić Ci nawyk nauki języka obcego. Ten sposób działa na wielu naszych kursantów. I w zasadzie działa też na nas, gdy chcemy nauczyć się czegoś nowego. Jesteś gotowy na zmianę swojego podejścia i nowy nawyk? No to jedziemy!
Co tu dużo mówić – jeśli chcesz nauczyć się nowego języka– zacznij od małych przygotowań. Nie wystarczy, że powiesz sobie „od jutra codziennie uczę się nowych słówek”. To tak nie działa.
Za tydzień poświęcisz na naukę już tylko kilka minut, bo będzie Ci się spieszyć lub wypadnie coś nieoczekiwanego. Za 3 tygodnie na horyzoncie pojawi się wyjazd wakacyjny, a później będziesz nadrabiać pourlopowe zaległości…
Znasz ten scenariusz? Zanim zaczniesz pierwszą lekcję, odpowiedz sobie na poniższe pytania:
• Ile czasu na naukę języka możesz poświęcić w każdym tygodniu?
• W jakie dni będziesz się uczył?
• Ile będzie trwała jedna lekcja?
• Co zrobisz, jak coś Ci wypadnie? Ile dajesz sobie czasu na nadrobienie zaległości?
Następnie zaplanuj, gdzieś będziesz się uczyć. Poproś domowników, aby czas Twoich lekcji traktowali jako świętość. Spisz swoje plany na kartce, tablicy kredowej lub w pliku na pulpicie.
Odpowiedz sobie szczerze na pytanie DLACZEGO CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ JĘZYKA. Swoją motywację zapisz tuż obok planu lekcji.
Jeśli chcesz wdrożyć regularny nawyk nauki języka obcego – przestań analizować i wartościować sam fakt nauki. Jeśli zapadła decyzja „chcę nauczyć się biznesowego angielskiego”, „chcę nauczyć się hiszpańskiego i pojechać na wakacje do Malagi”, „chcę wyjechać do Holandii do pracy, ale wcześniej nauczę się podstaw języka” – to nie ma nad czym się już zastanawiać.
Tu nie ma miejsca na dylemat, „czy dziś się pouczyć, czy nie”. Nie myśl o tym, czy masz ochotę na naukę – po prostu rób to, zgodnie ze swoją decyzją. Nie wartościuj jej i nie podważaj. Wystarczy, że będziesz trzymać się swoich postanowień.
Jeśli po tygodniach samodzielnej nauki języka przychodzi dzień, gdy NAPRAWDĘ Ci się nie chce –zrób mały krok. Otwórz laptopa, podręcznik lub wyjmij notatki. Przeczytaj kilka zdań. Zrób tylko jedno, krótkie zadanie. Zazwyczaj kończy się to tak, że jak już zaczniesz – dalej idziesz z prądem. To działa w każdej dziedzinie życia. Jeśli nie chce Ci się biegać – załóż strój do biegania. Zapewniamy Cię, że po chwili będziesz na treningu.
Jeśli chcesz codziennie nauczyć się 50 nowych słówek przy użyciu zwykłego słownika – nie wróżymy Ci wytrwałości w nauce (nawet gdy masz bardzo silną wolę).
Nuda potrafi zabić każdy dobry nawyk, dlatego planując naukę, weź pod uwagę różne urozmaicenia. Naukę gramatyki przeplataj konwersacjami. Oglądaj obcojęzyczne seriale. Rozwiązuj quizy. Zorganizuj karaoke w języku, którego się uczysz. Szukaj nowych metod, które sprawiają, że lekcje są przyjemne.
Spokojnie – tu wkraczamy my. Wyrób nawyk nauki języka poprzez lekcje z naszymi lektorami. Zobowiązanie finansowe i terminowe jest doskonałym motywatorem na dzień dobry. Gdy będziesz spotykać się regularnie na lekcjach konwersacyjnych np. przez miesiąc, dwa lub dłużej – o wiele łatwiej przyjdą Ci samodzielne lekcje w przyszłości.
Wielu z naszych kursantów właśnie tak zaczyna przygodę z językiem. Najważniejszy jest pierwszy krok – później idzie z górki. 😉
Do zobaczenia na pierwszej lekcji!