Jak nie bać się mówić w obcym języku?

04.06.2024

Chcesz wiedzieć, jaka jest największa bolączka osób, które zgłaszają się na nasze lekcje języka z lektorem? Bez wątpienia jest to BLOKADA MÓWIENIA. Bardzo dużo osób boi się rozmawiać w obcym języku. Nie macie problemu z pisaniem i czytaniem. Znacie ogrom słówek i zasady gramatyczne. Jednak sama myśl o rozmowie po angielsku, niemiecku czy norwesku przyprawia wiele osób o ciarki. Dlaczego tak jest? Co zrobić, aby przełamać strach przed mówieniem w obcym języku i raz na zawsze pozbyć się tej blokady? Mamy na to kilka rad.

Zazwyczaj bardzo dużo zależy od zmiany Twoich przekonań. Oczywiście - im lepiej poznasz język, im więcej będziesz ćwiczyć, tym mówienie w obcym języku będzie Ci przychodzić łatwiej. Na szczęście, aby zacząć swobodnie mówić - nie potrzebujesz 5 certyfikatów i setek godzin lekcji. Możesz to zrobić już dzisiaj - zaraz po przeczytaniu tego tekstu.

Dlaczego wiele osób boi się mówić w obcym języku?

Aby przełamać barierę językową, trzeba zrozumieć, skąd ona się bierze. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę boisz się mówić w obcym języku? Weź w tym momencie kartkę i długopis. Wypisz wszystkie swoje wątpliwości.

Z rozmów z naszymi kursantami wynika, że najczęściej boicie się mówić w obcym języku z kilku powodów:

boicie się, że popełnicie błąd gramatyczny

martwicie się, że zabraknie wam słowa

obawiacie się, że nie zrozumiecie swojego rozmówcy

boicie się, że druga osoba was wyśmieje

obawiacie się przekręcenia słowa lub zacięcia

martwicie się o zły akcent

rzadko mówicie w obcym języku, więc wolicie tego unikać

Jak nie bać się mówić w obcym języku?

Mamy dobrą wiadomość. Wystarczy, że obalisz w swojej głowie kilka powyższych wątpliwości. Po prostu musisz zmienić podejście i zacząć rozmawiać, mimo tego, że w Twojej głowie kłębią się czarne myśli. Do większości tych obaw możesz po prostu podejść w inny sposób.

Boisz się, że popełnisz błąd gramatyczny podczas mówienia w obcym języku?

Uwierz nam, nawet rodowici Anglicy, Niemcy czy Francuzi popełniają błędy językowe. I z pewnością nikt nie będzie Cię przez ten pryzmat oceniać.

Pomyśl tylko, co myślisz o obcokrajowcach, którzy starają się mówić po polsku. Co myślisz, gdy mówią niegramatycznie? Nie słyszeliśmy o tym, aby ktokolwiek miał z tym problem. Sednem rozmawiania w języku obcym nie jest poprawność gramatyczna. Ważne, że uda Ci się porozumieć (a wraz z nauką, treningiem i kolejnymi rozmowami poprawność językowa będzie przychodzić Ci coraz łatwiej).

Martwisz się, że zabraknie Ci słowa podczas rozmów w obcym języku?

A w języku polskim czasem nie brakuje Ci słowa? Nic strasznego w takich sytuacjach się nie stanie. Zazwyczaj możemy znaleźć zamiennik, lub obejść temat dookoła, tłumacząc o co nam chodzi. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że będziesz chodzącym słownikiem.

Martwisz się, że nie zrozumiesz swojego rozmówcy?

Jest na to jedna recepta - powiedz na początku rozmowy o tym, że nie mówisz dobrze w danym języku lub po prostu nie czujesz się pewnie i w razie potrzeby poprosisz o powtórzenie, lub wytłumaczenie. Twój rozmówca z pewnością to zrozumie i będzie Ci chciał pomóc - będzie mówić wolniej i wyraźniej. Pamiętaj też, że wcale nie musisz rozumieć każdego słowa - wystarczy, że zrozumiesz kontekst wypowiedzi.

Boisz się, że druga osoba Cię wyśmieje?

Obawiasz się mówić w obcym języku ze względu na strach przed ośmieszeniem? Tu wracamy do tego, o czym pisaliśmy powyżej. Pamiętaj, że to my sami jesteśmy dla siebie najbardziej surowi.

Lęki przed wyśmianiem najczęściej są pokłosiem naszej edukacji, gdy w czasie lekcji uczniowie wybuchają salwami śmiechu, gdy dana osoba popełni błąd. Umówmy się - w rzeczywistości Twój rozmówca będzie z Ciebie dumny i zrobi wszystko, aby Ci pomóc. Zresztą nawet, gdy popełnisz zabawny błąd - to nie jest koniec świata. Gdy kogoś to rozbawi - nic się nie stanie. Uczysz się i masz do tego prawo, aby popełniać błędy. Podejdź do tematu z dystansem.

Boisz się, że się zatniesz?

A mówiąc po polsku nie zdarza Ci się zaciąć? Świat naprawdę się nie zawali. Zawsze możesz powiedzieć swojemu rozmówcy, że potrzebujesz chwili, żeby zebrać myśli lub po prostu stresujesz się rozmową i prosisz o wyrozumiałość.

Boisz się mówić w obcym języku, bo wydaje Ci się, że masz zły akcent?

To jest typowo polski kompleks. Osoby, które latami mieszkają za granicą nadal posługują się językiem obcym z akcentem - czasem przez całe życie. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Owszem - wymowa słów jest istotna, ale tylko w kontekście zrozumienia ich znaczenia. Osobliwy akcent jest ciekawy, atrakcyjny i naturalny dla osób, które uczą się obcych języków. Nikt nie oczekuje, że będziesz mówić, jak rodowity Anglik, czy Amerykanin.

Obawiasz się mówić w obcym języku, bo rzadko to robisz?

To ćwicz to! Z językiem trzeba się oswoić i jest to zupełnie naturalne. Im więcej będziesz mówić, tym szybciej przełamiesz barierę językową. Możesz rozmawiać w obcym języku z rodziną i przyjaciółmi lub zapisać się na lekcje językowe online z lektorem w CleverCat. Mów do siebie - pod nosem, przed lustrem - ważne, aby ćwiczyć mówienie na głos.

Czeka Cię ważna rozmowa w obcym języku? Rozgrzej się. Poświęć na to chociaż 15-20 minut. Im więcej będziesz rozmawiać w obcym języku, tym szybciej znikną Twoje opory. W zasadzie innej metody nie ma.

Paulina Karbownik

Cześć! Nazywam się Paulina Karbownik. Postanowiłam stworzyć szkołę językową, aby „wiecznie początkujący uczniowie”, którzy mimo lat nauki nie czują się pewnie, w końcu mogli pokonać 💪 swoje blokady.

Zobacz inne wpisy

Jak przygotować się na pierwszą lekcję języka z lektorem?

16.06.2024

Podróże bez znajomości języka — czy to dobry pomysł?

02.06.2024

Pierwszy wyjazd za granicę – jak przygotować się językowo?

20.05.2024
flagi państw

Jakich języków warto się uczyć, aby dostać dobrą pracę?

06.05.2024
Hi!
hop in
Poznaj
najszybszą metodę
nauki języka

Ucz się języków gdzie chcesz i kiedy chcesz

Poczuj się
pewnie i gadaj
bez oporów.
Zacznij terazZapisz się na zajęcia

Do zobaczenia na pierwszej lekcji!