Chcesz wiedzieć, jaka jest największa bolączka osób, które zgłaszają się na nasze lekcje języka z lektorem? Bez wątpienia jest to BLOKADA MÓWIENIA. Bardzo dużo osób boi się rozmawiać w obcym języku. Nie macie problemu z pisaniem i czytaniem. Znacie ogrom słówek i zasady gramatyczne. Jednak sama myśl o rozmowie po angielsku, niemiecku czy norwesku przyprawia wiele osób o ciarki. Dlaczego tak jest? Co zrobić, aby przełamać strach przed mówieniem w obcym języku i raz na zawsze pozbyć się tej blokady? Mamy na to kilka rad.
Zazwyczaj bardzo dużo zależy od zmiany Twoich przekonań. Oczywiście - im lepiej poznasz język, im więcej będziesz ćwiczyć, tym mówienie w obcym języku będzie Ci przychodzić łatwiej. Na szczęście, aby zacząć swobodnie mówić - nie potrzebujesz 5 certyfikatów i setek godzin lekcji. Możesz to zrobić już dzisiaj - zaraz po przeczytaniu tego tekstu.
Aby przełamać barierę językową, trzeba zrozumieć, skąd ona się bierze. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę boisz się mówić w obcym języku? Weź w tym momencie kartkę i długopis. Wypisz wszystkie swoje wątpliwości.
Z rozmów z naszymi kursantami wynika, że najczęściej boicie się mówić w obcym języku z kilku powodów:
• boicie się, że popełnicie błąd gramatyczny
• martwicie się, że zabraknie wam słowa
• obawiacie się, że nie zrozumiecie swojego rozmówcy
• boicie się, że druga osoba was wyśmieje
• obawiacie się przekręcenia słowa lub zacięcia
• martwicie się o zły akcent
• rzadko mówicie w obcym języku, więc wolicie tego unikać
Mamy dobrą wiadomość. Wystarczy, że obalisz w swojej głowie kilka powyższych wątpliwości. Po prostu musisz zmienić podejście i zacząć rozmawiać, mimo tego, że w Twojej głowie kłębią się czarne myśli. Do większości tych obaw możesz po prostu podejść w inny sposób.
Boisz się, że popełnisz błąd gramatyczny podczas mówienia w obcym języku?
Uwierz nam, nawet rodowici Anglicy, Niemcy czy Francuzi popełniają błędy językowe. I z pewnością nikt nie będzie Cię przez ten pryzmat oceniać.
Pomyśl tylko, co myślisz o obcokrajowcach, którzy starają się mówić po polsku. Co myślisz, gdy mówią niegramatycznie? Nie słyszeliśmy o tym, aby ktokolwiek miał z tym problem. Sednem rozmawiania w języku obcym nie jest poprawność gramatyczna. Ważne, że uda Ci się porozumieć (a wraz z nauką, treningiem i kolejnymi rozmowami poprawność językowa będzie przychodzić Ci coraz łatwiej).
Martwisz się, że zabraknie Ci słowa podczas rozmów w obcym języku?
A w języku polskim czasem nie brakuje Ci słowa? Nic strasznego w takich sytuacjach się nie stanie. Zazwyczaj możemy znaleźć zamiennik, lub obejść temat dookoła, tłumacząc o co nam chodzi. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że będziesz chodzącym słownikiem.
Martwisz się, że nie zrozumiesz swojego rozmówcy?
Jest na to jedna recepta - powiedz na początku rozmowy o tym, że nie mówisz dobrze w danym języku lub po prostu nie czujesz się pewnie i w razie potrzeby poprosisz o powtórzenie, lub wytłumaczenie. Twój rozmówca z pewnością to zrozumie i będzie Ci chciał pomóc - będzie mówić wolniej i wyraźniej. Pamiętaj też, że wcale nie musisz rozumieć każdego słowa - wystarczy, że zrozumiesz kontekst wypowiedzi.
Boisz się, że druga osoba Cię wyśmieje?
Obawiasz się mówić w obcym języku ze względu na strach przed ośmieszeniem? Tu wracamy do tego, o czym pisaliśmy powyżej. Pamiętaj, że to my sami jesteśmy dla siebie najbardziej surowi.
Lęki przed wyśmianiem najczęściej są pokłosiem naszej edukacji, gdy w czasie lekcji uczniowie wybuchają salwami śmiechu, gdy dana osoba popełni błąd. Umówmy się - w rzeczywistości Twój rozmówca będzie z Ciebie dumny i zrobi wszystko, aby Ci pomóc. Zresztą nawet, gdy popełnisz zabawny błąd - to nie jest koniec świata. Gdy kogoś to rozbawi - nic się nie stanie. Uczysz się i masz do tego prawo, aby popełniać błędy. Podejdź do tematu z dystansem.
Boisz się, że się zatniesz?
A mówiąc po polsku nie zdarza Ci się zaciąć? Świat naprawdę się nie zawali. Zawsze możesz powiedzieć swojemu rozmówcy, że potrzebujesz chwili, żeby zebrać myśli lub po prostu stresujesz się rozmową i prosisz o wyrozumiałość.
Boisz się mówić w obcym języku, bo wydaje Ci się, że masz zły akcent?
To jest typowo polski kompleks. Osoby, które latami mieszkają za granicą nadal posługują się językiem obcym z akcentem - czasem przez całe życie. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Owszem - wymowa słów jest istotna, ale tylko w kontekście zrozumienia ich znaczenia. Osobliwy akcent jest ciekawy, atrakcyjny i naturalny dla osób, które uczą się obcych języków. Nikt nie oczekuje, że będziesz mówić, jak rodowity Anglik, czy Amerykanin.
Obawiasz się mówić w obcym języku, bo rzadko to robisz?
To ćwicz to! Z językiem trzeba się oswoić i jest to zupełnie naturalne. Im więcej będziesz mówić, tym szybciej przełamiesz barierę językową. Możesz rozmawiać w obcym języku z rodziną i przyjaciółmi lub zapisać się na lekcje językowe online z lektorem w CleverCat. Mów do siebie - pod nosem, przed lustrem - ważne, aby ćwiczyć mówienie na głos.
Czeka Cię ważna rozmowa w obcym języku? Rozgrzej się. Poświęć na to chociaż 15-20 minut. Im więcej będziesz rozmawiać w obcym języku, tym szybciej znikną Twoje opory. W zasadzie innej metody nie ma.
Do zobaczenia na pierwszej lekcji!