Jak szybko można nauczyć się języka? Ile potrzeba czasu? Wystarczy miesiąc, dwa, a może trzeba się uczyć kilka lat? Czy o umiejętności komunikacji w obcym języku można powiedzieć dopiero wtedy, gdy zna się go perfekcyjnie? A może przed wyjazdem wystarczą tylko podstawy, a reszta… przyjdzie z czasem?
Zobacz, od czego zależy czas nauki języka obcego i sprawdź, czy musisz mieć naturalne predyspozycje, by ją w ogóle rozpocząć.
Nauczyciele języków obcych i zaprawieni w boju podróżnicy będą w tym zgodni – przed wyjazdem za granicę warto poznać podstawy języka obcego. To, co może się przydać to znajomość prostych zwrotów (np. powitania, czy zamawiania jedzenia) i tych, które pasują do charakteru Twojego wyjazdu.
Wybierasz się na wakacje za granicę? Sprawdź, jak zapytać o to, co warto zwiedzić w niedalekiej odległości od hotelu. A może zamierzasz podjąć pracę w obcym kraju? W takim razie zrób listę słówek związanych z zatrudnieniem. Podstawowa komunikacja na miejscu stanie się wtedy dużo prostsza i mniej stresująca. A resztę doszlifujesz w trakcie pobytu.
Jeśli czytasz ten artykuł z nadzieją, że znajdziesz w nim zdanie typu: “Żeby nauczyć się angielskiego, potrzebujesz 3 tygodni”, niestety – muszę Cię rozczarować. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka obcego. Wszystko zależy od indywidualnego zaangażowania, systematyczności i motywacji.
Oczywiście są sposoby na to, by trochę podkręcić i przyspieszyć ten proces. Mowa tu o regularnej nauce, nawet przez krótki czas każdego dnia (20 minut dziennie lub 2 razy po 15 minut dziennie). Taki system może przynieść lepsze efekty niż intensywne, ale rzadkie sesje.
Jednak nie jest to reguła. Sposób nauki i czas, w jakim przyswajamy język obcy, zależy od nas samych. Od tego, jak lubimy się uczyć i które metody nam służą. Może okazać się, że dla Ciebie idealnym sposobem będzie tryb kilku lekcji języka online w tygodniu i dodatkowo 20 minut samodzielnej praktyki w dni wolne od zajęć.
Mogło obić Ci się o uszy stwierdzenie, że ktoś ma naturalny talent do języków obcych, albo że nauka języka obcego wymaga specjalnych predyspozycji. To bardzo popularny mit. No właśnie – mit. Nowego języka może nauczyć się każdy. Jedyne czego potrzebujesz to nie wrodzony talent poligloty, ale odpowiednie podejście i czas poświęcony na naukę. Nie ma znaczenia, czy uczniem jest dziecko, dorosły, czy senior – liczy się systematyczność, praktyka i dobry nauczyciel języka obcego.
Może wydawać się, że aby opanować język, wystarczy tylko uczyć się słówek i gramatyki. A jak przyjdzie do rozmowy, to szybko w głowie te wszystkie wyrazy i zasady gramatyczne ułożą się w tak sensowną całość, że bez wahania przeprowadzisz rozmowę na poziomie C2. No tak, do tego naprawdę by był potrzebny naturalny talent, ale szybkiego wertowania słownika w głowie.
Tymczasem to, co najważniejsze w nauce języka obcego, to jego wykorzystanie w praktyce, czyli rozmowy.
Wymiana zdań pozwala przełamać barierę mówienia i nabrać płynności. Dlatego, jeśli masz taką okazję – jesteś na wakacjach lub poznałeś kolegę swoich przyjaciół, który jest obcokrajowcem, a Ty akurat uczysz się jego języka – korzystaj! Na początku możesz czuć się niepewnie, ale hej! Przecież to element nauki i praktyka, która jest kluczem!
Oprócz regularnych lekcji językowych warto również zadbać o pełne zanurzenie się w języku. Słuchanie muzyki, oglądanie lokalnej telewizji i filmów (np. w oryginalnym brzmieniu, ale z polskimi napisami), granie w gry komputerowe, czytanie książek i artykułów, korzystanie z Internetu w obcym języku – to wszystko pomaga w oswajaniu się z jego naturalnym użyciem.
Wyjazd za granicę stwarza idealne warunki do immersji językowej. Codzienny kontakt z językiem w naturalnym środowisku to świetna okazja do praktyki. A dzięki niej nauka staje się jeszcze bardziej efektywna.
Nie czekaj, aż perfekcyjnie opanujesz język – zacznij używać go już teraz! Rozmawiaj, słuchaj, oglądaj i czytaj. Zanurz się w języku i baw się nim na co dzień.
Połącz lekcje języka online z dodatkową samodzielną praktyką, a na pewno szybciej nauczysz się płynnej komunikacji. Co powiesz na odcinek ulubionego serialu bez lektora? Try it yourself!
Do zobaczenia na pierwszej lekcji!