10 metod skutecznej nauki

14.02.2024

Masz na karku dobrych kilka lat nauki języka w szkole, ale nadal nie czujesz się pewnie w kontaktach z obcokrajowcami? Co roku obiecujesz sobie, że zapiszesz się na kurs i w końcu zaczniesz regularnie uczyć się języka, ale gdy przychodzi co do czego – nadal stoisz w miejscu?

Masz na karku dobrych kilka lat nauki języka w szkole, ale nadal nie czujesz się pewnie w kontaktach z obcokrajowcami? Co roku obiecujesz sobie, że zapiszesz się na kurs i w końcu zaczniesz regularnie uczyć się języka, ale gdy przychodzi co do czego – nadal stoisz w miejscu? Zebraliśmy dla Ciebie 10 metod SKUTECZNEJ nauki języka, które pomagają zarówno naszym kursantom, jak i znajomym. Co więcej, sami z wielu korzystaliśmy, aby szlifować swoje umiejętności. Nie ma wśród nich skomplikowanych technik, które wymagałaby od Ciebie umysłowej gimnastyki. Czasem proste rozwiązania, często powtarzane przynoszą najlepsze efekty – i właśnie tak jest w przypadku skutecznej nauki obcego języka. Zobacz nasze propozycje.

10 metod, które pomagają w nauce języka obcego

1

Systematyczność

Nasi kursanci donoszą, że systematyczność w nauce języka sprawia im najwięcej trudu. Coś w tym jest. Jak w każdej dziedzinie życia – regularność i konsekwencja przynoszą najlepsze i najszybsze efekty. Dobrze to wiemy, jednak praktyka często idzie własną ścieżką. Jak systematycznie uczyć się języka? Mamy dwie propozycje. Możesz uczyć się z lektorem, z którym ustalisz regularne spotkania lub, jeśli trzymasz się swoich postanowień, możesz samodzielnie wyznaczyć sobie odpowiednie terminy. Ustal z góry w kalendarzu daty lekcji na miesiąc do przodu.

2

Pewność siebie

Jak często powtarzasz sobie, że nigdy się nie poczujesz się swobodnie, mówiąc w obcym języku? Zdarza Ci się myśleć, że to nie dla Ciebie i skoro tyle lat się uczysz – nic już z tego nie będzie? Nie rób tak. Takie myśli w niczym nie pomagają. Odłóż je na bok i przestań być dla siebie tak krytycznym. Niemowlaki, które uczą się chodzić, nie poddają się, gdy upadną raz, drugi, trzeci. Wiele razy się pomylisz i popełnisz błąd – jednak uwierz nam – każdy przechodzi tę drogę.

3

Zanurzenie

Chcesz uczyć się obcego języka? To już postanowione? Proponujemy Ci pełne ZANURZENIE. W tym momencie zmień język na swoim telefonie, we wszystkich mediach społecznościowych i w przeglądarce (zrób to nawet jeśli chcesz uczyć się języka norweskiego, a jeszcze nic o nim nie wiesz). Poszukaj internetowego radia w wybranym języku. Zobacz, czy możesz zmienić język ulubionego serialu na Netflixie. Zacznij otaczać się językiem, na tylu obszarach, na ilu jest możliwe.

4

Uważność – mindfulness

Ucz się świadomie. Skup na nauce całą swoją uwagę. Przed lekcją postaraj się wyciszyć gonitwę myśli. Masz cel? W pełni ukierunkuj na niego swoją uwagę. Przerabiając materiały, analizuj tylko jedną z wybranych cech np. brzmienie słów lub gramatykę. Nie pozwól odbiegać swoim myślom, dzięki temu nauka będzie naprawdę efektywna.

5

Aktywna nauka

Aktywna nauka bazuje na Twoim działaniu. Nie wystarczy, że odbębnisz kolejne zadania w Dualingo, czy innej aplikacji. Rób notatki, twórz własne fiszki, napisz list, zrób transkrypcje ulubionego podcastu i ROZMAWIAJ. Rozmawiaj z rodziną, koleżanką lub native speakerem – skup się na tym, co mówisz.

6

Pewność siebie

Nauka nigdy nie powinna kończyć się na teorii. Gdy poznasz daną zasadę, staraj się ją jak najczęściej stosować i utrwalać. Szukaj zadań, które pozwolą Ci wykorzystać zdobytą wiedzę. Nie mów utartymi szablonami, ale świadomie pilnuj, aby wplatać do swojej mowy nowe wyrażenia, słówka i formy gramatyczne.

7

Stosowanie poznanych zasad

Jak często powtarzasz sobie, że nigdy się nie poczujesz się swobodnie, mówiąc w obcym języku? Zdarza Ci się myśleć, że to nie dla Ciebie i skoro tyle lat się uczysz – nic już z tego nie będzie? Nie rób tak. Takie myśli w niczym nie pomagają. Odłóż je na bok i przestań być dla siebie tak krytycznym. Niemowlaki, które uczą się chodzić, nie poddają się, gdy upadną raz, drugi, trzeci. Wiele razy się pomylisz i popełnisz błąd – jednak uwierz nam – każdy przechodzi tę drogę.

8

Mówienie do siebie

Boisz się rozmawiać w obcym języku? Na samą myśl o spotkaniu z native speakerem nogi trzęsą Ci się, jak galareta? Zacznij od łatwego ćwiczenia – mów do siebie. Zaplanuj sobie codzienne, 15-minutowe pogadanki– nagłos, w domu, do siebie. Nawet gdy wydaje Ci się to dziwne – nie przejmuj się (przecież nikt Cię nie słyszy). Rób to po swojemu. A gdy już się oswoisz, native speaker pomoże Ci oszlifować umiejętności.

9

Opisywanie

Opisuj to, co dzieje się wokół Ciebie. Rób to, jak najczęściej. Możesz w myślach opisywać to, co widzisz jadąc autobusem do pracy. Masz chwilę przerwy? Opisz w myślach swoje biuro, to co masz dziś ze sobą na lunch, czy to, jaka jest pogoda. Możesz to robić – w każdej wolnej chwili.

10

Ucz się, kiedy możesz

Pamiętaj, że skuteczna nauka to proces i tak, jak wspomnieliśmy na początku, liczy się Twoja konsekwencja i wytrwałość. Aby osiągnąć swoje cele i sprawnie posługiwać się językiem, który chcesz poznać – ucz się, kiedy tylko możesz. Jak widzisz na powyższych przykładach – nie potrzebujesz specjalnych narzędzi, zeszytów czy książek. Nawet myśląc o języku, np. stojąc w korku, możesz szlifować swoje językowe umiejętności.

Daj znać, czy stosujesz te metody w nauce języka? Może masz własne, sprawdzone sposoby, którymi chcesz się z nami podzielić? Czekamy na Twój komentarz.

Paulina Karbownik

Cześć jestem Paulina!

Zobacz inne wpisy

Hi!
hop in
Poznaj
najszybszą metodę
nauki języka

Ucz się języków gdzie chcesz i kiedy chcesz

Poczuj się
pewnie i gadaj
bez oporów.
Zacznij terazZapisz się na zajęcia

Do zobaczenia na pierwszej lekcji!