Nauka języka po 40stce - czy to ma sens?

01.08.2024

Często pytacie nas, czy nauka języka po 40, 50, a nawet 60 ma w ogóle sens. Każdy nauczyciel języków obcych, co jakiś czas słyszy od swoich kursantów „jestem za stary na naukę języków”, „młodym jest łatwiej”.

Coś w tym jest, dzieci chłoną wiedzę, jak gąbka i nie ma co ukrywać - mają przewagę nad starszymi uczniami. Wielu z nas po cichu żałuje, że nie urodziliśmy się w dwujęzycznych rodzinach. Mama Chinka, tata Niemiec, zamieszkali w słonecznej Hiszpanii - to dopiero byłby start, prawda? No cóż, tego już nie zmienisz, ale zmienić możesz swoje podejście. A my Ci w tym dzisiaj pomożemy! Czujesz, że jesteś za stary na naukę języka obcego? Nie wiesz, czy jest sens uczyć się języka pod 40, 50 lub na emeryturze? Zapraszamy do lektury naszego wpisu. Podpowiemy Ci, dlaczego warto uczyć się języka w starszym wieku i co możesz zrobić, aby było Ci łatwiej.

Obniż swoje oczekiwania i ucz się języka bez presji.

Często wydaje nam się, że z wiekiem nauka języka jest coraz trudniejsza. Co więcej, niektórzy twierdzą, że nabycie nowych zdolności językowych w pewnym wieku jest wręcz niemożliwa. To mit! Eksperci zgodnie twierdzą, że nigdy nie jest za późno na naukę języków obcych. Oczywiście im jesteśmy starsi, tym może być nam trudniej przyswoić nową wiedzę. Jednak za późno na 100% nie jest – nawet gdy masz 80 lat!

Nauka języka w starszym wieku odmładza mózg!

Nauka języka w starszym wieku z pewnością jest większym wyzwaniem, ale i prawdopodobnie niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia. Naukowcy prowadzą szereg badań, które mają udowodnić, że nauka w późnym wieku jest wręcz wskazana, choćby po to, aby mózg dłużej był sprawny pod kątem umiejętności poznawczych (wyniki jednego z badań).

Nauka stymuluje pracę naszego mózgu, a co za tym idzie, sprzyja jego sprawności na dłużej. Gdy „zmęczymy się umysłowo” mózg wymaga regeneracji, czyli wytworzenia nowych połączeń międzykomórkowych. Co to oznacza w praktyce? Odmładzamy naszą głowę, więc będzie sprawniejsza na dłużej.

Nauka języków obcych odmładza mózg.

No dobrze, ale czy ucząc się języka po 40, uda Ci się osiągnąć mistrzowski poziom i mówić, jak obcokrajowcy?

Niestety są na to bardzo niewielkie szanse. Jeśli zaczniesz uczyć się języka w dorosłym wieku, prawdopodobnie nie nauczysz się idealnego akcentu. Czy to duży problem? Oczywiście, że nie! Z pewnością nie powinno Cię to hamować przed nabywaniem nowych umiejętności. Biegłość językowa pozwoli Ci bezbłędnie komunikować się w każdej sytuacji. Ułatwi Ci codzienne życie i wcale nie musisz brzmieć, jak Anglik, Niemiec czy Norweg.

Pozwól sobie na językową swobodę i obniż swoje oczekiwania. Jeśli presja hamuje Cię przed podjęciem nauki, naprawdę wiele tracisz. Nawet po polsku czasem nie mówimy doskonale, zdarzają nam się błędy językowe. Dlaczego wymagamy od siebie tyle, ucząc się obcych języków? Nauka bez presji jest o wiele przyjemniejsza.

Pamiętaj, że nauka języka to Twoja świadoma decyzja. Robisz to, bo wiesz, co chcesz osiągnąć.

Dzieci często uczą się języka mimowolnie. Zazwyczaj to rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu nauki języka przez swoją pociechę. Wyjątek stanowią rodziny wielojęzyczne i częste wyjazdy za granicę. Tak czy siak – w każdej z tych sytuacji dziecko jest skazane na naukę. Nie wie po co to robi. Nie ma jasno określonych celów i motywacji. Uczy się, bo tak każą rodzice.

A jak to wygląda u dorosłych? Zazwyczaj nauka języka wynika z Twojej potrzeby. Chcesz gdzieś wyjechać. Zależy Ci, aby czuć się swobodnie za granicą. Marzysz o awansie lub zmianie pracy, a większość atrakcyjnych ofert wymaga przynajmniej znajomości angielskiego. Gdy zaczynasz lekcje, masz jasno określony cel. Jak myślisz, kto szybciej się nauczy: znudzony dziesięciolatek czy ambitna i pełna determinacji osoba w średnim wieku, której bardzo zależy na zdobyciu tych umiejętności? Odpowiedź chyba nie jest trudna.

Każde doświadczenie językowe zostawia po sobie ślad.

Kolejnym atutem związanym z rozpoczęciem nauki języka po 40 (lub w późniejszym wieku) są lata doświadczeń, które masz już za sobą. Na tym etapie życia osiągnąłeś już biegłość w co najmniej jednym języku - Twoim ojczystym. Możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ale dzięki temu masz ogromną ilość wiedzy na temat tego, jak działa język. Jako dorosły uczeń, możesz używać swojego języka ojczystego jako punktu odniesienia, studiując podobieństwa pomiędzy dwoma językami. Pozwalają Ci na to dobrze wykształcone zdolności analityczne. Co to daje? Przede wszystkim WIESZ, JAK SIĘ UCZYĆ.

Lata spędzone w szkolnych ławkach, na egzaminach i w czasie rozwoju zawodowego sprawiły, że wiesz, co robić, aby przyswoić wiedzę. Masz przetestowanych kilka, jak nie kilkanaście metod. Zazwyczaj każdy z nas z łatwością rozpoznaje czy jest wzrokowcem, czy np. woli słuchać. Niektórzy lubią fiszki, inni wolą zapisać słowo, które chcą zapamiętać. Lata nauki pokazały Ci, co przychodzi Ci łatwo, a co wymaga większego skupienia. To są informacje, o których nie myślimy. A jednak – wiele ułatwiają, gdy uczymy się języka obcego po 40 lub w późniejszym wieku.

Podsumowując – dlaczego warto uczyć się języka po 40 (i później)?

1

To fantastyczny trening dla głowy (odmładzamy mózg).

2

Jesteśmy zmotywowani i znamy swoje cele.

3

Szanse mamy podobne do młodych osób. Jedyne czego nie uda nam się prawdopodobnie doścignąć to perfekcyjny akcent.

4

Doświadczenie wiele ułatwia, lata nauki pozwalają nam uczyć się skuteczniej i tak, jak lubimy najbardziej.

5

Nic nikomu nie musimy udowadniać, nikt nas nie ocenia, nie mamy matury z niemieckiego...uczymy się na własnych zasadach, co wiele ułatwia.

Daj znać, czy znasz osoby, które dobrze nauczyły się języka obcego po 40 (lub później). Jesteśmy bardzo ciekawi, czy są w Twoim otoczeniu takie osoby.

A może chcesz zacząć przygodę ze swoim językiem? Pamiętaj, że nasi lektorzy uczą osoby w każdym wieku, w różnym stopniu zaawansowania. Ofertę CleverCat znajdziesz TUTAJ.

Paulina Karbownik

Cześć! Nazywam się Paulina Karbownik. Postanowiłam stworzyć szkołę językową, aby „wiecznie początkujący uczniowie”, którzy mimo lat nauki nie czują się pewnie, w końcu mogli pokonać 💪 swoje blokady.

Zobacz inne wpisy

Gramatyka norweska, 5 podstawowych zasad które musisz znać.

Gramatyka norweska bez tajemnic: 5 podstawowych zasad, które musisz znać

29.10.2024
Dzieci uczące się alfabetu po angielsku multisensorycznie.

Multisensory learning: Jak angażowanie zmysłów przyspiesza naukę języków?

29.10.2024
Jarmark świąteczne w niemczech.

Święta po niemiecku: życzenia i słówka, które musisz poznać

21.10.2024
Kobieta siedzi przed telewizorem i uczy się języka norweskiego z seriali.

5 najlepszych seriali do nauki języka norweskiego 📺

21.10.2024
Hi!
hop in
Poznaj
najszybszą metodę
nauki języka

Ucz się języków gdzie chcesz i kiedy chcesz

Poczuj się
pewnie i gadaj
bez oporów.
Zacznij terazZapisz się na zajęcia

Do zobaczenia na pierwszej lekcji!