Jak wybrać szkołę językową? Poznaj 7 pytań, które ułatwią Ci decyzję.

14.02.2024
Paulina Karbownik założycielka szkoły językowej CleverCat.

Na rynku istnieje ogrom możliwości, jeśli chodzi o naukę języków obcych. Możesz wybierać pomiędzy lekcjami stacjonarnymi i nauką języka online. Spotkania są prowadzone w różnych terminach, z różną częstotliwością. Mogą różnić się od siebie metodologią i skupiać się na odmiennych aspektach językowych.

Jak widzisz jest tego sporo,i to wcale nie są wszystkie rozróżnienia. Właśnie dlatego, wybór szkoły językowej nie powinien być pochopny. Warto przeanalizować kilka opcji, tak aby nauka była przyjemna i w pełni dopasowana do Ciebie i Twoich potrzeb.

Chcesz wiedzieć, jak wybrać szkołę językową, która spełni Twoje oczekiwania? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę decydując się na lekcje języka obcego?

Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczną ściągawkę z pytaniami, które warto sobie zadać przed rozpoczęciem poszukiwań szkoły językowej. Każdą z tych kwestii warto poruszyć z osobami, które prowadzą lekcje.

Czy to konieczne? Oczywiście, że nie. Jednak, jeśli dobrze sprecyzujesz swoje oczekiwania i upodobania – jest większe prawdopodobieństwo, że nauka będzie:

przynosić odpowiednie efekty,

nie będzie kosztowała Cię żadnych wyrzeczeń i stresu, czyli będzie przyjemnością.

To co, jesteś gotowy/gotowa na wybór szkoły językowej? ZACZYNAMY!

1. Wolisz stacjonarne lekcje języka czy spotkania online z lektorem?

Od tego warto zacząć. Jedna i druga metoda nauki ma swoje plusy i minusy. Niektóre osoby lubią kontakt bezpośredni lub pracę w grupie. Inne wręcz przeciwnie – nie chcą wracać do czasów „szkolnej ławki”.

Pamiętaj, że lekcje stacjonarne wymagają też dojazdów i są bardziej czasochłonne. Z drugiej strony – w domu nie zawsze odnajdujemy spokój, który umożliwiłby nam pełne wyciszenie i skupienie na nauce. Jak widzisz – kwestia indywidualna. Warto przeanalizować własne zasoby i upodobania.

2. Dlaczego chcesz uczyć się języka?

Niektóre szkoły specjalizują się np. w nauce języka biznesowego, charakterystycznego dla danej branży. Lekcje z native speakerem pozwolą Ci wyszlifować akcent. Inaczej będzie wyglądało przygotowanie do matury, a inaczej lekcje języka użytkowego, który przyda się do życia za granicą.

3. Czy chcesz aby kurs języka kończył się certyfikatem?

I dlaczego chcesz, aby tak było? Potrzebujesz certyfikatu w pracy? Chcesz znaleźć pracę za granicą? Zanim zdecydujesz się na lekcje języka, sprecyzuj swoje oczekiwania i sprawdź, czy dana szkoła może Ci to zagwarantować, lub pomóc Ci w przystąpieniu do konkretnego egzaminu.

4. Kiedy chcesz się uczyć języka obcego?

Zastanów się, ile czasu miesięcznie chcesz przeznaczyć na lekcje i czy zależy Ci na dużej elastyczności planu zajęć. O wiele mniejsze pole manewru, jeśli chodzi o czas, będziesz mieć w stacjonarnych szkołach językowych. Pod tym kątem zdecydowanie wygrywają lekcje języków z lektorem w formie online.

5. Chcesz się uczyć samemu, w parze czy na zajęciach grupowych?

Oczywiście najlepsze efekty uzyskasz na lekcjach indywidualnych lub w parach. Co do tego nie ma wątpliwości. Dlaczego? Cała uwaga prowadzącego będzie skupiona na Tobie, co pozwala maksymalnie wykorzystać czas lekcji.

6. Czy chcesz wiązać się stałą umową, czy wolisz zostawić sobie otwartą bramkę dla ewentualnej zmiany szkoły lub rezygnacji w dowolnym momencie?

Większość szkół językowych wymaga podpisania umowy, która zobowiązuje do płatności za lekcje przez dany okres np. pół roku lub rok. Dla wielu osób może być to uciążliwe – szczególnie jeśli do lekcji podejdziemy z pewną dozą luzu.

Wielokrotnie słyszeliśmy o opłacaniu szkół językowych, jak karnetów w siłowni. „Płacę, ale rzadko korzystam…” – to chyba najgorszy z możliwych scenariuszy. Jak tego uniknąć? Szukaj szkół, które nie wymagają umowy. Pstt… np. CleverCat – my mamy płatność z góry tylko za 1 miesiąc, nic więcej, żadnych formalności. 😉

7. Lubisz lekcje z luźnym klimatem czy szkolną dyscypliną?

Analizując oferty różnych szkół językowych w Internecie, możemy wyciągnąć pewne wnioski. Niektóre szkoły stawiają na bardzo oficjalny ton, a inne preferują naukę w swobodnej atmosferze.

Pamiętaj, że oferta często odzwierciedla to, jak będą wyglądać lekcje. Zobacz, kim są lektorzy, w jakim są wieku i jakie mają doświadczenia. Zestaw zebrane informacje ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i spadku motywacji do nauki po kilku lekcjach.

Masz gotowe odpowiedzi? Super! Gdy ktoś pyta nas o to, jak wybrać szkołę językową – mamy tylko jedną, sprawdzoną metodę. Szkołę językową przede wszystkim trzeba wybrać tak, aby odpowiadała naszym indywidualnym preferencjom.

Nie ma gotowych rozwiązań. Każdy jest inny, ma inne potrzeby i lubi naukę w innej formie. Im mocniej skupisz się na swoich preferencjach, tym łatwiej będzie Ci czerpać radość z nauki.

Dobra szkoła językowa, to taka, która nam odpowiada na różnych poziomach – od czasu nauki, po rodzaj lekcji, przez kontakt z lektorem.

Zobacz inne wpisy

Gramatyka norweska, 5 podstawowych zasad które musisz znać.

Gramatyka norweska bez tajemnic: 5 podstawowych zasad, które musisz znać

29.10.2024
Dzieci uczące się alfabetu po angielsku multisensorycznie.

Multisensory learning: Jak angażowanie zmysłów przyspiesza naukę języków?

29.10.2024
Jarmark świąteczne w niemczech.

Święta po niemiecku: życzenia i słówka, które musisz poznać

21.10.2024
Kobieta siedzi przed telewizorem i uczy się języka norweskiego z seriali.

5 najlepszych seriali do nauki języka norweskiego 📺

21.10.2024
Hi!
hop in
Poznaj
najszybszą metodę
nauki języka

Ucz się języków gdzie chcesz i kiedy chcesz

Poczuj się
pewnie i gadaj
bez oporów.
Zacznij terazZapisz się na zajęcia

Do zobaczenia na pierwszej lekcji!