8 nietypowych tradycji świątecznych z innych krajów

14.02.2024

Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w większości krajów naszego kręgu kulturowego. I choć mogłoby się wydawać, że w innych krajach świętowanie wygląda bardzo podobnie, uwierzcie nam – powiedzenie “co kraj, to obyczaj”, w odniesieniu do Bożego Narodzenia, ma bardzo solidne podstawy.

W poszczególnych krajach możemy zauważyć wiele wspólnych zwyczajów, które są nam dobrze znane. Jednak każdy kraj ma też własne wyróżniki i rytuały, które najlepiej uwidaczniają się na świątecznym stole.

Czy warto poznawać tradycje świąteczne z innych krajów? Oczywiście, że tak! Szczególnie jeśli uczycie się obcego języka lub planujecie wyjazd za granicę. Właśnie dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam kilka nietypowych tradycji świątecznych z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Norwegii. Warto je poznać, choćby w ramach ciekawostek, o których możecie opowiedzieć bliskim, podczas świątecznych spotkań.

1. “Jedzenie” Christmas Crackers – tradycja świąteczna z Wielkiej Brytanii

Kolacja świąteczna w Wielkiej Brytanii zazwyczaj rozpoczyna się od Christmas Crackers. I uwaga – nie ma to nic wspólnego z naszym opłatkiem, czy krakersami. Christmas Crackers to kartonowy rulon, zapakowany w kolorowy papier, który skrywa wewnątrz mały upominek, kartonową koronę lub zabawny żart. Jest zazwyczaj rozpakowywany przez dwie osoby, które z hukiem rozrywają pakunek, ciągnąc w dwie przeciwne strony.

2. Kerstontbijt – świąteczne śniadanie w Niderlandach

Co ciekawe, w Holandii najważniejszych bożonarodzeniowym posiłkiem jest śniadanie w pierwszy dzień świąt. Je się wtedy przede wszystkim kerststol, czyli bakaliową struclę, posypaną cukrem pudrem i przyprawioną sokiem z cytrusów.

3. Lebkuchen – tradycyjne niemieckie pierniki

W Niemczech dużą wagę przywiązuje się do wspólnych przygotowań świątecznych. W pierwszą niedzielę adwentu domownicy spotykają się na rodzinnym zaplataniu wieńców bożonarodzeniowych, a tuż przed świętami rozpoczyna się czas wspólnego robienia pierników, w tym miękkich, cytrusowych pierników Lebkuchen.

4. Julebukk i julegeit, czyli kolędowanie po norwesku.

Nazwa norweskiego kolędowania Julebukk odnosi się do bożonarodzeniowej kozy, którą kolędnicy nosili (i nadal noszą) ze sobą w formie drewnianej maski lub słomianej figurki, obowiązanej czerwonymi wstążkami. Dawniej kolędowali zarówno dorośli, jak i dzieci. Dziś tradycja jest podtrzymywana głównie przez najmłodszych.

5. Boxing Day, czyli świąteczne szaleństwo zakupów.

Boxing Day to tradycyjne święto wielkich wyprzedaży, które zazwyczaj odbywa się 26 grudnia. Obchodzone jest w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i w Nowej Zelandii. Skąd ten zwyczaj? Boxing Day ma swoje korzenie w średniowieczu. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zwyczajowo wręczano służbie oraz osobom uboższym podarunki, które były pakowane w pudełka, czyli z ang. box, stąd wzięła się też nazwa – Boxing Day.

6. Weihnachtsgurke, czyli ogórek wieszany na niemieckiej choince.

Pewnie już wiesz, że tradycja ubierania choinki przywędrowała do nas z Niemiec. To właśnie dzięki sąsiadom z zachodniej granicy, co roku ubieramy zielone drzewko. Jednak mamy dla Ciebie ciekawostkę, która być może nie jest Ci jeszcze znana. W Niemczech tradycyjnie na choince wieszało się… figurkę w kształcie ogórka, czyli Weihnachtsgurke. Osoba, która jako pierwsza znalazła warzywną bombkę dostawała dodatkowy prezent. Tradycja nie jest już praktykowana w każdym domu, jednak jeśli będziecie na słynnych, niemieckich Jarmarkach Świątecznych – warto przyjrzeć się ozdobom, które można tam kupić. Na wielu stoiskach nadal znajdziecie błyszczące, obsypane białym puchem ogórki, co dla niewtajemniczonych może być dość zaskakujące.

7. Rampenisse – norweski skrzat, który przychodzi w święta.

Rampenisse to stosunkowo nowy zwyczaj w Norwegii. Dotyczy odwiedzin psotnego skrzata – Rampenisse, który przychodzi do norweskich dzieci przez cały grudzień, począwszy od 1 dnia miesiąca. Płata figle i psikusy, przynosząc najmłodszym różne żarty i zadania. Działa to trochę, jak kalendarz adwentowy, tyle że w formie zabawy, bez słodyczy, czy większych upominków.

8. Pain surprise, czyli francuski chleb niespodzianka

Francja pod kątem tradycji świątecznych zaskakuje głównie kulinariami. Podczas kolacji wigilijnej (Le Réveillon) serwuje się m.in. ostrygi, kawior, ślimaki, ale także indyka i specjalną roladę, która przypomina kawałek drewna (Bûche de Noël). Jedną z ciekawszych potraw jest jednak Pain surprise, czyli chleb niespodzianka, w którym znajdziemy wydrążony środek, z licznymi, małymi kanapkami.

Dajcie znać, która świąteczna tradycja jest Wam już dobrze znana, a o której nigdy wcześniej nie słyszeliście. Może też znacie jakieś nietypowe tradycje świąteczne z innych krajów, które powinniśmy dopisać do tej listy? Śmiało, dajcie znać w komentarzu.

Tymczasem łapcie krótką ściągawkę z życzeniami w 5 językach, których możesz uczyć się z CleverCat.

Angielski – Merry Christmas

Francuski – Joyeux Noël

Holenderski – Gelukkig kerstfeest

Niemiecki – Frohe Weihnachten

Norweski – God jul

Zobacz inne wpisy

Słówka i wyrażenia związane z Dniem Kobiet

12.03.2024

5 najlepszych seriali do nauki języka niderlandzkiego

14.02.2024

Jak wybrać szkołę językową? Poznaj 7 pytań, które ułatwią Ci decyzję.

14.02.2024

Jak wyrobić nawyk regularnej nauki języka?

14.02.2024
Hi!
hop in
Poznaj
najszybszą metodę
nauki języka

Ucz się języków gdzie chcesz i kiedy chcesz

Poczuj się
pewnie i gadaj
bez oporów.
Zacznij terazZapisz się na zajęcia

Do zobaczenia na pierwszej lekcji!