Podróże bez znajomości języka — czy to dobry pomysł?

02.06.2024

Planujesz podróż za granicę, ale bariera językowa powstrzymuje Cię przed kupnem biletu na samolot? Jeśli zastanawiasz się, czy brak znajomości języka obcego może być przeszkodą w podróżowaniu, nie jesteś sam. Co więcej — często to właśnie nieumiejętność porozumiewania się w obcym języku hamuje wiele osób przed wycieczkami poza granice kraju.

Dobra wiadomość jest taka, że jedyne, co powstrzymuje Cię przed wyjazdem to, nie bariera językowa, ale… strach, który tak jak w przysłowiu — ma wielki oczy. Innym hamulcem może być też nieznajomość niektórych technologii, ale to akurat możemy zmienić w kilka minut — wystarczy, że przeczytasz ten tekst do końca.

fear doubleth all - strach ma wielkie oczy

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy praktyczny poradnik o tym, jak oswoić podróże bez znajomości języka. Przekonaj się, że to naprawdę możliwe. Nie ma na co czekać. Pora pakować walizki!

Podróże bez znajomości języka — jak to robić z głową?

Znasz podstawy języka? Nie bój się mówić!

Zanim zaczniemy zachęcać Cię do przełamywania swojego strachu przed mówieniem w obcym języku, zróbmy mały test. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz spacerowałeś po rynku w którymś z polskich miast i nagle zaczepił Cię obcokrajowiec. Łamanym polskim próbował spytać Cię o dobrą kawiarnię w okolicy albo najbliższy przystanek autobusowy. Pamiętasz taką sytuację? To teraz zastanów się, jak na nią zareagowałeś.

Czy kiedy turysta odszedł, pomyślałeś: „Jak nie umiesz, to nie mów”? Idziemy o zakład, że nie! Pewnie wręcz przeciwnie — uśmiechnąłeś się sam do siebie, bo wiesz, ile kosztuje przełamanie bariery językowej. Tym bardziej, gdy obcokrajowiec stara się mówić po polsku.

I dokładnie tak właśnie będzie, gdy Ty zapytasz w Oslo o najlepszą kawiarnię. Nikt nie skupi się na tym, że źle wymawiasz słowo „kafé”, ale na tym, by wskazać kierunek, w którym powinieneś pójść, żeby wypić najlepsze espresso w mieście.

Przed wyjazdem pobierz aplikacje do tłumaczenia offline

Technologia to Twój sprzymierzeniec i najlepszy kompan do podróży. Pomijając zaktualizowane mapy, które po sznurku doprowadzą Cię do celu, mamy tu też na myśli darmowe słowniki i tłumacze. Aplikacje działające offline tj. Google Translate to absolutny must have dla każdego, kto wybiera się za granicę. Wystarczy, że przed wyjazdem pobierzesz aplikację na telefon i możesz korzystać z tłumacza w każdym miejscu, bez dostępu do Internetu.

Poza tym, że szybko wpiszesz słowo w rodzimym języku i w tym samym momencie dostaniesz gotowe tłumaczenie, możesz korzystać również z opcji tłumaczenia ze zdjęcia. To przydaje się szczególnie w restauracjach, gdy chcesz wybrać danie z menu, którego nie rozumiesz. Co więcej, w aplikacji możesz wpisać konkretne zdanie po polsku i odtworzyć je głośno w dowolnym języku, aby uniknąć nieporozumień, np. w recepcji hotelu.

Przygotuj się do podróżowania lokalnymi środkami transportu

Aplikacja Google Translate, która może mówić za Ciebie, świetnie sprawdzi się np. w taksówce za granicą. Jednak są też inne, bardziej tradycyjne sposoby na łatwe podróżowanie po obcym mieście. Przede wszystkim warto zapisać adres hotelu. Możesz spisać go na kartce i schować do kieszeni plecaka albo telefonem zrobić zrzut ekranu maila z potwierdzeniem rezerwacji, gdzie znajdziesz wszystkie dane kontaktowe.

Jeśli nie będziesz wiedział, jak przekazać kierowcy, gdzie chcesz dojechać, wystarczy, że pokażesz zapisany adres. To może okazać się niekiedy nawet lepszym rozwiązaniem niż próby samodzielnej komunikacji werbalnej. Wyobraź sobie, że Twój hotel nazywa się np. Big Hotel. Nic trudnego, by powiedzieć o tym taksówkarzowi. Gorzej będzie, jeśli ten zawiezie Cię pod jeden z największych hoteli w mieście, a docelowy budynek „big” jest tak naprawdę tylko z nazwy.

Podstawowe wyrażenia w języku obcym pomagają przełamać pierwsze lody w kontakcie z obcokrajowcami

Nawet znajomość kilku podstawowych fraz w lokalnym języku może znacznie ułatwić komunikację. „Dzień dobry”, „zgubiłem się”, „gdzie jest toaleta” — to zwroty, które warto sobie fonetycznie zapisać. Nigdy nie wiesz, kiedy mogą się przydać. Jeśli Twój rozmówca zobaczy, że starasz się powiedzieć coś w jego języku — pierwsze lody zostaną przełamane. Dalej pójdzie z górki!

Chcesz swobodnie podróżować po świecie? Szlifuj język przed i w czasie wyjazdu.

Trudno nie zgodzić się z tym, że podróżowanie to doskonały sposób na naukę języków. Zanim jednak ruszysz w świat, dobrze jest zbudować sobie pewien grunt — podstawy, które dodadzą Ci pewności siebie. Jak to zrobić? Zapisz się na kilka lekcji języka online przed wyjazdem. Dzięki temu poznasz przydatne w podróży zwroty i osłuchasz się z mową, którą już niedługo będziesz słyszeć niemalże na każdym kroku.

Nie pozwól, aby strach przed nieznajomością języka stał na przeszkodzie w poznawaniu nowych miejsc. Zaplanuj swoją naukę w CleverCat. Uczymy aż 6 języków obcych, z którymi spokojnie możesz zwiedzić cały świat.

Pakuj walizki i do dzieła!

Enjoy your vacation!

Zobacz także: Rozmówki angielskie na wakacje

Paulina Karbownik

Cześć! Nazywam się Paulina Karbownik. Postanowiłam stworzyć szkołę językową, aby „wiecznie początkujący uczniowie”, którzy mimo lat nauki nie czują się pewnie, w końcu mogli pokonać 💪 swoje blokady.

Zobacz inne wpisy

Jak przygotować się na pierwszą lekcję języka z lektorem?

16.06.2024

Jak nie bać się mówić w obcym języku?

04.06.2024

Pierwszy wyjazd za granicę – jak przygotować się językowo?

20.05.2024
flagi państw

Jakich języków warto się uczyć, aby dostać dobrą pracę?

06.05.2024
Hi!
hop in
Poznaj
najszybszą metodę
nauki języka

Ucz się języków gdzie chcesz i kiedy chcesz

Poczuj się
pewnie i gadaj
bez oporów.
Zacznij terazZapisz się na zajęcia

Do zobaczenia na pierwszej lekcji!