Jak przygotować się na pierwszą lekcję języka z lektorem?

16.06.2024

Pierwsza lekcja języka z lektorem może być stresująca. To naturalne. W końcu większość uczniów przełamuje swoje lęki i niepewność lub uczy się czegoś zupełnie nowego. Jeśli należysz do grona osób, które stresują się przed pierwszą lekcją z lektorem, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik. Podpowiadamy, jak przygotować się do pierwszej lekcji, aby poczuć się swobodnie, nawet mimo blokad.

Stres przed pierwszą lekcją języka z lektorem jest naturalny

Stres i napięcie związane z nauką obcego języka wiąże się często z jakimś nieprzyjemnym doświadczeniem z przeszłości. W naszej pamięci wciąż tkwią chwile, gdy nie rozumieliśmy naszego rozmówcy lub gdy popełniliśmy jakąś językową gafę. Ludzki mózg naturalnie przywołuje gorsze chwile. Taka już nasza natura. Na szczęście lekcje języka obcego z lektorem to zupełnie inny format. Bierzesz w nich udział, aby się czegoś nauczyć. Lektor nie będzie się z Ciebie śmiał, nawet gdy czegoś nie zrozumiesz, na spokojnie Ci to przetłumaczy. A jeśli zabraknie Ci jakiegoś słowa, czy wyrażenia — zupełnie nic się nie stanie.

Jeśli w taki sposób będziesz podchodzić do nauki języka, z pewnością napięcie trochę opadnie. Każdy, kto zapisuje się na lekcje z lektorem, robi to, ponieważ nie czuje się swobodnie rozmawiając w danym języku. I to jest oczywiste. Przypomnij sobie te chwile, gdy próbowałeś nauczyć inną osobę czegoś nowego. Od razu napięcie spadnie. Bądź dla siebie bardziej wyrozumiały — tak jak jesteś wyrozumiały dla swoich przyjaciół, czy współpracowników, gdy próbujesz im coś wytłumaczyć

Lektor zadba o dobrą atmosferę i “językowe rozruszanie”

Dla lektorów języka obcego zestresowany uczeń to nic nowego. Większość osób czuje pewien opór przed pierwszą lekcją. Dlatego mamy na to swoje sposoby. Jeśli należysz do osób z blokadą mówienia w obcym języku — lektor zrobi wszystko, aby bardzo naturalnie i spokojnie Cię rozruszać. Bez skakania na głęboką wodę. Są na to różne metody, o których możesz przekonać się, korzystając z naszych lekcji języka online.

O co może zapytać Cię lektor na pierwszej lekcji języka obcego?

Chcesz zawczasu przygotować się do pierwszej lekcji języka obcego? Aby poczuć się pewniej możesz przygotować odpowiedzi na kilka prostych pytań.

Czym się zajmujesz?

Jak Ci minął dzień?

Jakie masz plany na resztę dnia?

Co lubisz robić?

Jak wyglądał Twój weekend?

Jak wygląda Twój typowy dzień?

Dlaczego chcesz się uczyć języka obcego? Jaki masz cel?

Oczywiście te pytania wcale nie muszą paść, ale pozwolą Ci trochę się rozruszać językowo i poczuć się pewniej.

Jak przygotować się do pierwszej lekcji języka z lektorem (online) ?

Sprawdź sprawy techniczne — zobacz, czy działa Twój mikrofon i kamera. Jeśli używasz takiego narzędzia, jak Skype lub Zoom — sprawdź, czy masz na nich założony profil i możesz się tam z łatwością zalogować. Czyli zrób próbę techniczną.

Przed samą lekcją przygotuj sobie szklankę wody, notes i długopis.

Zadbaj, aby w pomieszczeniu, w którym planujesz naukę, panował spokój. Jeśli w czasie lekcji w domu będą inne osoby, możesz przygotować słuchawki, dzięki którym łatwiej będzie Ci się skupić na lekcji.

Nastaw się dobrze. Odpocznij, wyślij się. Umów się na pierwszą lekcję, planując czas na spokojne przygotowanie. Nie umawiaj się na styk, tak aby wbiegając po pracy do domu od razu lecieć na złamanie karku przed komputer. Postaraj się uspokoić ciało i myśli. Stwórz odpowiednią atmosferę, która będzie sprzyjać nauce.

Podejdź do lekcji, jak do przyjemnego spotkania, które pozwala Ci realizować Twoje cele i marzenia. Lekcje języka to Twój wybór. Nikt Cię do tego nie zmusza, dlatego ciesz się chwilą i maksymalnie korzystaj z przekazywanej wiedzy.

Chwilę przed lekcją przeczytaj na głos kilka wybranych zdań w obcym języku, tak aby rozruszać aparat mowy i poczuć się lepiej.

Paulina Karbownik

Cześć! Nazywam się Paulina Karbownik. Postanowiłam stworzyć szkołę językową, aby „wiecznie początkujący uczniowie”, którzy mimo lat nauki nie czują się pewnie, w końcu mogli pokonać 💪 swoje blokady.

Zobacz inne wpisy

Jak nie bać się mówić w obcym języku?

04.06.2024

Podróże bez znajomości języka — czy to dobry pomysł?

02.06.2024

Pierwszy wyjazd za granicę – jak przygotować się językowo?

20.05.2024
flagi państw

Jakich języków warto się uczyć, aby dostać dobrą pracę?

06.05.2024
Hi!
hop in
Poznaj
najszybszą metodę
nauki języka

Ucz się języków gdzie chcesz i kiedy chcesz

Poczuj się
pewnie i gadaj
bez oporów.
Zacznij terazZapisz się na zajęcia

Do zobaczenia na pierwszej lekcji!